Skocz do zawartości

Senpuu Society :: Forum o anime i mandze używa cookies. Przeczytaj Privacy Policy w celu uzyskania więcej informacji. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć guzik po prawej:    Akceptuję użycie cookies
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Log In with Google      Logowanie »   
Zdjęcie

Zasady poprawnej pisowni

• Zamknięty Temat jest zamknięty
74 odpowiedzi w tym temacie

#36 Yoshi

Yoshi
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 22:42

Jakie powiązanie mają ze sobą Itachi, Obito Tobi i Madara no i kto w końcu wybił cały klan Uchiha Obito czy Tobi??

...

Temat na pewno się przyda :P
Sama robię błędy, choć ciągle próbuję je likwidować, najczęściej zapominam//przesadzam z przecinkami.

#37 Rasti

Rasti
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2007 - 20:43

hmmm... a jesl ibede pisal bez polskich znakow to dostane warna xD?
bo tak mi sie psize latwiej i szybciej :)
no chyba ze nalegacie to bede musial sie dostosowac

#38 qosmo

qosmo

~nołlajf

• User
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1726 postów

Napisano 21 grudzień 2007 - 20:46

a jesl ibede pisal bez polskich znakow to dostane warna xD?

Za to nie, ale za rażące błędy, czy pisanie w masakryczny dla oka sposób - np. HeJ jeStEm BlOgoooFFFFy ZiOmyEK - już tak.

#39 Progeusz

Progeusz

アナタ ♡

• User
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5884 postów

Napisano 21 grudzień 2007 - 21:09

HeJ jeStEm BlOgoooFFFFy ZiOmyEK

warn dla Ciebie ;PPP

Sama robię błędy, choć ciągle próbuję je likwidować, najczęściej zapominam//przesadzam z przecinkami.

To mi podsuwa pewien pomysł... za kilkanaście-kilkadziesiąt minut wstawię tu moją lekcję o interpunkcji, którą przygotowywałem w gimnazjum, jest tam niemal wszystko, co jest potrzebne do całkiem poprawnego pisania ^_^
Ale na razie... obiad! :D

#40 Rasti

Rasti
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2007 - 21:11

ee no spoko xD
NiE No nIe MaM ZaMiArU tAk PiSaC xd
nie no taki zarcioch :) tzw. dynks :)

#41 Chloe

Chloe

cesarzowa

• User
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2879 postów

Napisano 21 grudzień 2007 - 22:27

Prawdę powiedziawszy, myślę, że jak ktoś nie ma....w otchłani tego, czy pisze poprawnie, to sprawdzi swoje wątpliwości albo wrzuci txt do Worda. A jeśli ma, z pewnością nie będzie czytał długiego i nudnego wywodu z taką mnogością literkuff.

#42 SadeK

SadeK
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2007 - 23:45

To mi podsuwa pewien pomysł... za kilkanaście-kilkadziesiąt minut wstawię tu moją lekcję o interpunkcji

Świetnie. Mnie się to bardzo przyda bo osobiście mam czasami wielki dylemat czy użyć kropki, przecinka czy może średnika ;) Z ortografią to chyba u mnie nie tak aż źle. Zazwyczaj gdy popełnie jakiś błąd pisząc to po prostu mnie on "razi" i wiem co poprawić. Zdarza się jednak, że nie wiem jak napisać pewne słówko i korzystam wtedy z google. Temat przydatny, nie mniej jednak w 100% podzielam zdanie Chloe.

#43 Progeusz

Progeusz

アナタ ♡

• User
  • 5884 postów

Napisano 22 grudzień 2007 - 00:28

Wyróżniamy 10 znaków interpunkcyjnych (przestankowych):
1) Kropka .
2) Przecinek ,
3) Średnik ;
4) Dwukropek :
5) Myślnik (pauza) –
6) Wielokropek …
7) Znak zapytania (pytajnik) ?
8) Znak wykrzyknienia (wykrzyknik) !
9) Nawias: okrągły ( ), kwadratowy [ ], prosty / /, ostrokątny < >, klamrowy { }
10) Cudzysłów: apostrofowy „ ”, ostrokątny << >>, definicyjny ‘ ’

Znaki interpunkcyjne służą do:
a) Oddzielania sąsiadujących członów (przecinek, średnik i kropka, która zamyka jednocześnie wypowiedzenie);
b) Wydzielania wstawek wplecionych w środek wypowiedzenia (te znaki występują parami: dwa przecinki, dwa myślniki, nawias);
c) Wprowadzania wyliczania, uzasadnienia, cytatu (dwukropek);
d) Przerywania (wielokropek);
e) Wskazywania na opuszczenie części wypowiedzenia (myślnik, częściowo wielokropek)
f) Wskazywania na ładunek emocjonalno-logiczny wypowiedzi (pytajnik, wykrzyknik, częściowo też myślnik, wielokropek); są to znaki emocji;
g) Cytowania (cudzysłów).

Przepisy interpunkcyjne są obligatoryjne (bezwzględnie obowiązujące), albo fakultatywne (z możliwością zamiany, np. kropka lub średnik; dwa przecinki lub dwa myślniki).

1) Kropka
1. Zamyka wypowiedzenia.
2. Kropka po skrótowcach
a) Stawiamy kropkę po skrócie, który składa się z początkowej litery lub początkowych liter wyrazu (a. bł. ul.)
b) Stawiamy kropkę po skrócie nazwy wielowyrazowej, składającym się z pierwszych liter kolejnych wyrazów (cdn. ds. itd. np.)
c) Stawiamy kropkę po skrócie każdego słowa, jeśli drugi lub któryś z następnych wyrazów w skrócie zaczyna się od samogłoski (m.in. r.ub. n.e.)
d) Tak samo piszemy skróty nazw wielowyrazowych obcego pochodzenia (a.m. p.m. e.i. = eo ipso = tym samym, dlatego)
e) Stawiamy kropkę po skrótach obcych jednostkach monetarnych. (dol. kor. pes.)
f) Nie stawiamy kropki po skrótach stosowanych w matematyce i fizyce, a także rodzimych jednostek monetarnych (log cos m zł gr kg C)
g) Nie stawiamy kropki po skrótach zawierających początek i koniec wyrazu (dr nr mjr mgr)
h) Jeśli skrót nie jest w mianowniku, stawiamy kropkę (dr. = dra = doktora)
i) Nie stawiamy kropki po skrótowcach pisanych wielkimi literami (PAN USA RP MON ONZ PKO PKP AIDS);
j) Istnieją wyjątki (A.D. S.T. N.T.);
2. Kropka w datach
a) Stawiamy kropkę w datach pisanych cyframi arabskimi (20.04.2007 r.);
b) Nie stawiamy kropki, jeśli miesiąc jest zapisany cyfrą rzymską lub słownie (20 IV 2007 r.);
4. Kropka po liczbach
a) Kropkę stawiamy po liczebnikach porządkowych oznaczonych cyframi arabskimi – zastępują końcówkę deklinacyjną (Zajął 1. miejsce; mieszka na 4. piętrze); nie stawiamy kropki po cyfrach rzymskich;
b) Nie stawiamy kropki po liczebnikach głównych;
c) Nie stawiamy kropki zamykającej zdanie, jeśli kończy się ono skrótem z kropką;
d) Stawiamy kropkę po nawiasach i cudzysłowach.

2) Przecinek
1. Przecinek przed spójnikami w zdaniach współrzędnych.
a) Rozdzielamy przecinkiem zdania przeciwstawne i wynikowe (a, ale, dlatego, jednak, lecz, natomiast, więc, zatem itp.);
b) Nie rozdzielamy przecinkiem zdań łącznych, rozłącznych, wyłączających (ani, bądź, czy, lub, oraz, tudzież)
c) Jeśli te spójniki się powtarzają, stawiamy przecinek przed drugim i następnymi.
2. Porównania.
a) Nie stawiamy przecinka przy porównaniach (jak, jakby, jako, niby, podobnie jak);
b) Człon porównawczy wydzielamy przecinkami, jeśli ma charakter zwrotu wtrąconego (Ona, niby mądrzejsza, sama robi błędy; podobnie jak dzisiaj);
c) Stawiamy przecinek przed „jak” w wyliczeniach (taki jak: …, …, …).
3. Przecinek przed spójnikami, zaimkami i innymi słowami w zdaniach podrzędnych.
a) Stawiamy przecinek przed spójnikami w zdaniach podrzędnych (ponieważ, który, kto, gdzie);
b) Jeśli przed spójnikiem występuje przyimek, stawiamy przecinek przed przyimkiem (… , w którym; … , o jakim);
c) Nie rozdzielamy przecinkiem połączeń typu: chyba że, tyle że, mimo że, jako że, pomimo to, zwłaszcza gdy, właśnie jak, jeśli należą do jednego zdania składowego. Przecinek stawiamy wtedy przed całym wyrażeniem;
d) Nie stawiamy przymiotnika przed wyrażeniami typu: Bóg wie kto, jak z bicza strzelił, co się zowie, jak ulał.
3. W wypowiedzeniach złożonych części składowe połączone bezpośrednio oddzielamy przecinkiem (Zerwał się silny wiatr, rozpędził chmury).
4. W czasie wymieniania oddzielamy kolejne części przecinkami.
5. Rozdzielamy przecinkiem równorzędne okoliczniki i przydawki.
6. Stawiamy przecinek przed członami powtarzanymi.
7. Wtrącenia oddzielamy od reszty wypowiedzenia przecinkami.

3) Średnik
1. Słabszy od kropki, silniejszy od przecinka.
2. Rozdziela jedynie człony równorzędne.

4) Dwukropek
1. Stosujemy dwukropek przy cytatach. Wtedy cytaty ujmujemy w cudzysłów lub wydzielamy myślnikami (w dialogach literackich)
2. Stawiamy dwukropek przed wyliczeniami.

5) Myślnik (pauza)
1. Używamy go by uniknąć powtórzeń w ramach jednego wypowiedzenia (W tym roku kupuję samochód, w przyszłym – mieszkanie)
2. Stawiamy myślnik między liczebnikami oznaczającymi wartości przybliżone oraz między antonimami
3. W myślniki ujmujemy wypowiedzenia wtrącone. Tą samą funkcję pełnią nawiasy (wydzielają silniej) bądź dwa przecinki (wydzielają słabiej)
4. W dwa myślniki ujmujemy wtrącenia w cytowany tekst oraz tekst odautorski w dialogach
5. Pojedynczy myślnik może rozpoczynać każdą wypowiedź w dialogu
6. Przed myślnikiem pomijamy przecinek, zostawiamy kropkę, pytajnik, wykrzyknik, wielokropek.

6) Nawias
1. Nawias jest znakiem wyodrębniającym dodatkowe informacje od reszty wypowiedzenia (żródła, komentarze, zapis fonetyczny)

7) Wielokropek
1. Składa się z trzech kropek.
2. Zaznacza przerwanie toku myślenia (np. z powodu emocji), pozostawienie domysłu.
3. Stawiamy go przed wyrażeniami nieoczekiwanymi.
4. Jeśli zbiega się z kropką, przecinkiem lub średnikiem, to znaki te opuszczamy. Natomiast jeśli zbiega się z pytajnikiem, wykrzyknikiem lub myślnikiem – znaki te umieszczamy w tekście.

8) Wykrzyknik

1. Wskazuje na silne zabarwienie uczuciowe wypowiedzi.
2. Jeśli występuje w nawiasie (!) oznacza potwierdzenie.
3. Czasem jest podwajany lub potrajany, aby wzmocnić jego znaczenie.

9) Pytajnik
1. Wyraża pytania, niepewność (?), ironię, oburzenie, prośbę
2. Jeśli po pytajniku jest mała litera, oznacza to, że stoi on w miejscu innego znaku oddzielającego.
3. Podobnie jak wykrzyknik, może być podwojony lub potrojony.

10) Cudzysłów
1. Służy do wyodrębniania przytoczonych wyrazów, cudzych słów, tytułów.
2. Służy do wyodrębniania wyrazów i zwrotów użytych w znaczeniu innym niż pierwotne

To pogrubianie jest upierdliwe ;P
Wybaczcie drobne opóźnienie :)

Mam nadzieje, że to Wam pomoże, wystarczy parę razy przeczytać i zapamiętuje się większość zasad, ale jest jeden, najlepszy sposób:
czytać, czytać, czytać! ^_^

Aha, jeszcze dwie rzeczy
Uno, do interpunkcji, a dokładniej średnika, zwróćcie uwagę na zakończenia kolejnych linijek, czwarta jest ostatnią:

xyz:
1) a;
2) b;
3) c;
4) d.

wźż

Duo:
Całe mrowie osób popełnia ten głupi, banalny błąd, który mnie denerwuje na równi z 'żeka'. O czym mówię? Liczebniki porządkowe w języku angielskim... Zgroza!
1st
2nd
3rd
4th
5th
...
20th
21st
22nd
23rd
24th
...
30th
31st
...
itd.

Proszę, niech ktoś zwróci na to uwagę :)

#44 UzumakiGoQ

UzumakiGoQ

~fan

• User
  • PipPip
  • 205 postów

Napisano 22 grudzień 2007 - 13:22

Progeuszu... w końcu napisałeś coś z czym jestem w stanie się zgodzić :*

Oby miliony "Dzieci Jetixu" i inne Narutardy okaleczające nasze zacne forum swoimi postami na pół strony (a wszystko zawarte w jednym zdaniu) podążyło śladem Twojej pracy i nauczyło się czegokolwiek czytając ten "Interpunkcyjny Poradnik.

#45 RAD

RAD

~otaku

• User
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisano 22 grudzień 2007 - 19:01

Mozilla z dodatkiem sprawdzającym pisownie i nikt Cię już nie weźmie za idiotę.

#46 Słowik

Słowik
  • Goście

Napisano 25 grudzień 2007 - 23:50

Ten temat mi zaimponował. To pierwsze spośród kilku for, na których bywałem i na których znajduje się taki wątek. Ortografia - przynajmniej podstawy, Interpunkcja - bardzo skrupulatny poradnik.

Mnie natomiast najbardziej denerwują błędy w stosowaniu zaimków (które większość osób ignoruje): mi się wydaje, lubię ciebie.

Nie będę się chwalił, że nie popełniam błędów, bo zdarza mi się, jak każdemu. Jestem tylko człowiekiem. Zresztą nie chciałbym, aby ktoś wyłapał mi byka w poście tej treści. :P

#47 Yoa-san

Yoa-san

~fan

• User
  • PipPip
  • 207 postów

Napisano 16 styczeń 2008 - 19:43

Będę miała na ściągę do szkoły xD.
Hm w sumie dobrze, że jest coś takiego, zapobiega demoralizacji młodzieży w dzisiejszych czasach :P, chociaż mówiąc szczerze to wątpię, by przyniosło większe rezultaty^^. Progeusz się postarał xD. Moje uznanie. Dobrze, że forum min. poprzez przestrzeganie takich rzeczy trzyma poziom^^.

#48 Azael

Azael

~otaku

• User
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisano 17 styczeń 2008 - 18:14

Słowik, moze dlatego, ze na innych forach ludzie znaja interpunkcje :)

#49 sakura haruno!!

sakura haruno!!
  • Goście

Napisano 13 luty 2008 - 15:59

ja obecnie uwazam ze to jest troche bez sensu bo w koncu dajmy na to ze na czatach nikt nie ma czasu na poprawnie pisanie a i tak prawie wszyscy pisza tak jak ja niechce kogos obrazac ale to jest denne to poprostu DNO!!!

#50 UzumakiGoQ

UzumakiGoQ

~fan

• User
  • PipPip
  • 205 postów

Napisano 13 luty 2008 - 16:51

ja obecnie uwazam ze to jest troche bez sensu bo w koncu dajmy na to ze na czatach nikt nie ma czasu na poprawnie pisanie a i tak prawie wszyscy pisza tak jak ja niechce kogos obrazac ale to jest denne to poprostu DNO!!!

Polecam poradnik o interpunkcji zamieszczony wyżej :P

#51 qosmo

qosmo

~nołlajf

• User
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1726 postów

Napisano 13 luty 2008 - 16:58

Ciężko mi zrozumieć post, ale...
Bez sensu są zasady poprawnego pisania? Omg, idź może do szkoły. Czytaj - dorośnij.
Aha, forum to nie jest chat, gdzie trzeba szybko pisać. Tutaj nikt nie stoi nad tobą z batem każąc szybko naciskać przycisk "wyślij".
Jeszcze jedno - regulamin forum wymaga tego, aby posty wyglądały "po ludzku" i jeżeli ktoś nie wie jak powinien wyglądać zdrowo wyglądający tekst to właśnie tutaj może się dowiedzieć dzięki pracy innych.

#52 radoslaw

radoslaw
  • Goście

Napisano 14 luty 2008 - 00:04

sakura haruno!! jak juz wyzej napisano: forum to nie chat, poza tym chat tez nie oznacza - pisz byle jak, aby szybciej. Takie robienie bledow, (ze juz nie wspomne o pisaniu na chatach i nagminnie sms'ow) ma swoje zle strony: obniza IQ.
Odbiegajac od szkodzeniu sobie zwroc uwage na innych: pisanie bez bledow, z dobrze umieszczonymi znakami interpunkcyjnymi pozwala "sprawnie" przeczytac ze zrozumieniem caly post.
Prawde mowiac to dobrze, iz forum przestrzega ortografii - pozwala to zaoszczedzic sporo czasu i nerwow:-)

#53 kubus95

kubus95
  • Goście

Napisano 14 luty 2008 - 18:21

No ale jakoś nie widzę, żebyś Typrzestrzegał tych zasad.
Czemu tak dużo osób nie piszę polskich znaków?To proste nie chce im się.Co do ortograii nie mam zastrzeżeń, wszyscy piszą dobrze.

#54 Dakki

Dakki

~tard

• User
  • PipPipPipPipPip
  • 1439 postów

Napisano 14 luty 2008 - 19:03

znaków?To proste nie chce im się.Co

a Tobie nie chce się dawać, po znakach interpunkcyjnych, spacji ;)?

#55 radoslaw

radoslaw
  • Goście

Napisano 14 luty 2008 - 20:40

kubus95 nie pisze polskich znakow, poniewaz nie potrzebuje przed wyslaniem, wrzucac tekstu napisanego posta do WORDa w celu sprawdzenia poprawnosci ortograficznej. Druga sprawa, ze po prostu juz sie tak przyzwyczailem - tak mi jest po prostu wygodniej, a szczegol ten, raczej nie pociaga za soba problemow z odczytaniem moich postow.

Btw.Rancia nie chce mu sie nawet oddzielac niektorych wyrazow spacja (np. Typrzestrzegał) :-)

Pozdrawiam.

#56 Dakki

Dakki

~tard

• User
  • PipPipPipPipPip
  • 1439 postów

Napisano 14 luty 2008 - 20:51

Rancia nie chce mu sie nawet oddzielac niektorych wyrazow spacja

to akurat uznałam za niedopatrzenie ;)

#57 Puszi

Puszi
  • Goście

Napisano 16 luty 2008 - 10:04

Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku

#58 Nolaan

Nolaan

~fan

• User
  • PipPip
  • 310 postów

Napisano 18 wrzesień 2008 - 11:18

Wiecie, może nie powinienem z czymś takim wyskakiwać, w końcu nie jestem tu zbyt długo i szacunku u Was żadnego pewnie nie mam, ale nie zdzierżyłem już.

Któryś raz z kolei widzę jak user o stażu kilkuset dni tutaj pisze posty w taki sposób, że moje dopiero co spożyte śniadanie domaga się wyjścia z powrotem na powietrze.
Czy wciskanie shift, albo alt podczas pisania jest zadaniem zbyt skomplikowanym dla niektórych? Czy używanie kropek, przecinków i całej tej interpunkcyjnej chałastry stanowi wysiłek przekraczający zdolności zwykłego człowieka? Chyba nie, jak widać po moim poście, bo za żadnego mutanta, czy uber koksa się nie uważam.
Nie myślcie sobie, że strugam cwaniaka. Po prostu jako student polonistyki oraz wnuk i siostrzeniec nauczycieli polskiego jestem na te sprawy uczulony bardziej niż na pyłki kasztanowca. Samemu zdarza mi się pisać z błędami, wiadomo, nikt nie jest perfekt, ale jakieś podstawy powinny być zachowane, prawda? Nie czepiam się do senu niczyich postów. To już Wasza prywatna rozkociudana. Chodzi mi tylko o formę. Przykładów żadnych podawać nie będę, wystarczy wejść w jakikolwiek oblegany topic i ma się wszyściutko na tacy.

Wbrew pozorom poprawne pisanie nie jest jakimś mega wysiłkiem, wiem po sobie. A jaki człowiek się czuje wtedy inteligentny!! Szał ;P Popróbujcie chociaż, ku chwale Ojczyzny.

Aha, taka mała uwaga do Adminów - nie wiem, czy rozważaliście opcję umieszczenia tego tematu w każdym podforum. Wiecie, na zasadzie prawda w oczy kole.

Pozdrawiam.

#59 ogar

ogar

~tard

• User
  • PipPipPipPipPip
  • 1174 postów

Napisano 18 wrzesień 2008 - 11:31

Czy wciskanie shift, albo alt podczas pisania jest zadaniem zbyt skomplikowanym dla niektórych? Czy używanie kropek, przecinków i całej tej interpunkcyjnej chałastry stanowi wysiłek przekraczający zdolności zwykłego człowieka

nie porownuj braku polfontow (ogonkow etc) do zasad interpunkcji i skladni, czy tez zwyczajnych bledow ortograficznych - to sa zupelnie rozne rzeczy.

#60 Nolaan

Nolaan

~fan

• User
  • PipPip
  • 310 postów

Napisano 18 wrzesień 2008 - 12:00

nie porownuj braku polfontow (ogonkow etc) do zasad interpunkcji i skladni, czy tez zwyczajnych bledow ortograficznych - to sa zupelnie rozne rzeczy.

Nieprawda. To są dokładnie te same rzeczy. Wyjaśnię Ci pokrótce, czym jest błąd (interpunkcyjny, ortograficzny, czy jaki tam sobie chcesz. Każdy): jest to ŚWIADOME złamanie obowiązujących zasad i reguł, w tym wypadku poprawnej pisowni. Nieużywanie odpowiednich klawiszy też się tu zalicza, bo wiesz że powinieneś ich używać, ale tego nie robisz. Dla przeciwwagi dodam, że NIEŚWIADOME złamanie zasad to po prostu niewiedza. Po to chodzimy do szkoły, żeby tej niewiedzy było jak najmniej. I nie wciskaj mi kitu, Ty albo ktokolwiek inny, że w Internecie zasady wyniesione ze szkoły nie obowiązują. Od nich nie ma odwołania nigdzie.

#61 ogar

ogar

~tard

• User
  • PipPipPipPipPip
  • 1174 postów

Napisano 18 wrzesień 2008 - 12:06

jest to ŚWIADOME złamanie obowiązujących zasad i reguł, w tym wypadku poprawnej pisowni.

swiadomym lamanie regul jest rzucanie ąęł etc. w internecie.

poczytaj netetykiete pod katem national font packow.

#62 mcduff

mcduff

~tard

• User
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 postów

Napisano 18 wrzesień 2008 - 12:53

Aha, taka mała uwaga do Adminów - nie wiem, czy rozważaliście opcję umieszczenia tego tematu w każdym podforum. Wiecie, na zasadzie prawda w oczy kole.

Taka uwaga do pomysłodawcy - jakkolwiek zasad języka polskie wypada i trzeba przestrzegać, to nie jest forum lingwistyczne i nadmierny puryzm językowy jest niepotrzebny (jak zresztą każda przesada, tudzież bardziej kolokwialnie "przeginanie pały"). Trzymajmy się języka polskiego na przyzwoitym poziomie, a nie róbmy z tego miejsca katedry akademickiej uniwersyteckiego wydziału polonistyki. To, że akurat z przyczyn rodzinno-naukowych w sposób szczególnie głęboki i zaangażowany kultywujesz jakże piękną naszą mowę ojczystą, nie znaczy, że wszyscy tutaj mają obowiązek wykazywać się twoją estetyką językową.

Proponuję kilku zapalonym polonistom (parających się tą dziedzina bardziej lub mniej amatorsko) wnikliwe przestudiowanie semantyki słowa "upierdliwość" ^^"

#63 QuantumSoul

QuantumSoul

~weaboo

• User
  • PipPipPipPip
  • 762 postów

Napisano 18 wrzesień 2008 - 12:56

Po prostu jako student polonistyki oraz wnuk i siostrzeniec nauczycieli polskiego jestem na te sprawy uczulony bardziej niż na pyłki kasztanowca.

No właśnie, to że ty masz wewnętrzny problem, nie znaczy że ktokolwiek sie powinien dostosowywać do twojej wizji idealnego świata.
So simple - odczul sie.

Witamy w internecie btw.

#64 Sai

Sai
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:08

A jaki człowiek się czuje wtedy inteligentny!!

Może i tak, ale świata nie zmienisz :P Ja staram się pisać tak jak teraz (poprawnie :P), ale czasami nie mam czasu i piszę bez przecinków, "ą", "ę" itp. Czemu nie zaczekam? Może chcę się czymś podzielić szybko, a wybierając między sensem a pisownią wybieram sens.

A tak pozatym moja nauczycielka języka polskeigo mówiła, że wykrzykniki stawiamy w liczbie trzech lub jeden - każda inna ich liczba to błąd. Ty postawiłeś dwa :P
Tak wiem czepiam się :P

#65 Xian

Xian

~hikikomori

• User
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2750 postów

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:21

W kwestii lingwistycznej:

A tak pozatym moja nauczycielka języka polskeigo mówiła, że wykrzykniki stawiamy w liczbie trzech lub jeden - każda inna ich liczba to błąd. Ty postawiłeś dwa :P
Tak wiem czepiam się :P

Można postawić jeden, dwa lub trzy wykrzykniki. Polecam słownik ortograficzny PWN zamiast nauczycielek.

chałastry

Hałastry, panie polonisto ^^

W kwestii ogólnej:
Jeśli ktoś pisze w taki sposób, że mnie bolą oczy, to go po prostu nie czytam. Tak samo jak ktoś nie używa polskich czcionek... zawsze można dodać do ignorowanych. :P

#66 Chloe

Chloe

cesarzowa

• User
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2879 postów

Napisano 19 wrzesień 2008 - 08:31

zawsze można dodać do ignorowanych. :P

I dziwnym trafem merytorycznie sie zwykle nic nie traci.

#67 Sai

Sai
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2008 - 10:54

Można postawić jeden, dwa lub trzy wykrzykniki

Dzięki, warto wiedzieć :)

zawsze można dodać do ignorowanych

i mieć spokój :)

Coś mi się zdaje, że jeszcze ktoś rzuci pomysł zrobienia dyktanda czy coś xD

#68 jaro

jaro

~artificial intelligence

• User
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14262 postów

Napisano 19 wrzesień 2008 - 12:29

Spokojnie, o co te nerwy? Każdy umie ortografię na tyle, na ile uważał w szkole podczas polskiego. Jedni byli na lekcjach, inni na wagarach. Druga sprawa, że mogli mieć kiepskich nauczycieli. Dlatego nie wymagajmy cudów od niektórych forumowiczów:D

Coś mi się zdaje, że jeszcze ktoś rzuci pomysł zrobienia dyktanda czy coś

Jakby co, to ja się piszę, zawsze lubiłem dyktnada;p

#69 Progeusz

Progeusz

アナタ ♡

• User
  • 5884 postów

Napisano 19 wrzesień 2008 - 17:59

Spokojnie, o co te nerwy?

A gdzie Ty widzisz jakiekolwiek nerwy?

Każdy umie ortografię na tyle, na ile uważał w szkole podczas polskiego.

Yyy... nie.
Ortografia na lekcjach na dłuższą metę prawie nic nie daje, wszystko pisze się intuicyjnie, a zasady się zapomina. Najlepszy sposób? Czytać książki, jeśli komuś to nie wystarczy, to dużo pisać, uważając by było poprawnie, a potem będzie tak już zawsze.

Dlatego nie wymagajmy cudów od niektórych forumowiczów:D

Wymagajmy. Popatrz na Icarusa. On naprawdę się poświęca, by jego wypowiedzi prezentowały ortograficznie wysoki poziom i m.in. za to go szanuję. Dlaczego inni mają to olewać, jeśli wiedzą, że ich wypowiedzi rażą oczy innych?

#70 mocnowidno

mocnowidno

~hikikomori

• User
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2545 postów

Napisano 19 wrzesień 2008 - 18:00

Nie nazwałbym cudem wrzucenia tekstu do worda [czy innego korektora] będąc świadomym swojego ortograficznego otępienia

Każdy umie ortografię na tyle, na ile uważał w szkole podczas polskiego

lol