Skocz do zawartości

Senpuu Society :: Forum o anime i mandze używa cookies. Przeczytaj Privacy Policy w celu uzyskania więcej informacji. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć guzik po prawej:    Akceptuję użycie cookies
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Log In with Google      Logowanie »   
Zdjęcie

Zasady poprawnej pisowni

• Zamknięty Temat jest zamknięty
74 odpowiedzi w tym temacie

#71 Fl3t05

Fl3t05

~weaboo

• User
  • PipPipPipPip
  • 1074 postów

Napisano 19 wrzesień 2008 - 18:11

Jako autor tematu proszę o jedno - zamknij ktoś ten temat w cholerę, bo nie mogę już patrzeć na to, co tutaj się wyrabia.

#72 Hachimaro

Hachimaro

~fan

• User
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 20:07

Szlag mnie jasny trafia, kiedy widzę, w jak okrutny sposób są na forum gwałcone zasady poprawnego używania apostrofów i łączników przy odmianie wyrazów w języku polskim. W tym temacie nie ma o nich, niestety, ani słowa – stąd też moja inicjatywa w postaci napisania tego posta. Apeluję: nawróćcie się! W dużym skrócie reguły przedstawiają się następująco:

• apostrofów używa się tylko do oddzielenia końcówki, jeżeli przed nią jest samogłoska niema lub samogłoska niema z niemym "s" lub "x" (czyli np. Apache'a; ale NIE Blackbox'a czy IceWM'a);
  • w przypadku skrótowców końcówkę oddzielamy łącznikiem (czyli np. IceWM-a);
  • "zwykłe" nazwy oraz skrótowce o charakterze rzeczownika (typu "Cepelia") odmieniamy bez łącznika przed końcówką (czyli np. AfterStepa, Sawfisha);
  • nazwy typu "Hortex", "Pewex" odmieniamy -ex, -eksu, -eksem, -eksie itd. (czyli np. Blackboksa, Postfiksa) (tutaj są zdania podzielone; w jakimś nowym słowniku ponoć jest nawet napisane "Linuxa", ale bez uzasadnienia i wbrew zaleceniu napisanemu na początku tego samego słownika).
Tekst autorstwa Jakuba Bogusza. Pogwałciłem co prawda jego prawa autorskie, ale na podstawie ostatniego zdania z jego strony wnioskuję, że nie miałby nic przeciwko temu. Po szczegółowe informacje na temat pisowni nazw własnych odsyłam na stronę PWN-u. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, zaręczam, że wizyta tam natychmiast je wszystkie rozwieje.

Aha, jeszcze jedno. Nagminnym błędem na forum jest stosowanie niepoprawnej formy biernikowej zaimka "ta". Zarówno mój pewuenowski Nowy słownik poprawnej polszczyzny z 2003 roku, Wikisłownik, Wikipedia oraz serwis internetowy PWN zgodnie twierdzą, że w polszczyźnie pisanej wciąż poprawna jest forma "tę", zaś "tą" dopuszczalne jest wyłącznie w mowie potocznej.

Pozdrawiam serdecznie.
A.

#73 Gigi

Gigi

~fan

• User
  • PipPip
  • 216 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 21:31

Hachimaro - jak mam być szczery to po co to komu?? Jak dlamnie to niema najmniejszego znaczenia czy używam apostrofu i łącznika i itp. poprawnie czy z błędem. Dla mnie najważniejsze jest pisanie w miarę poprawnie oraz aby wszyscy wiedzieli o co mi mniej więcej chodzi.

#74 qosmo

qosmo

~nołlajf

• User
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1726 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 21:45

Pweine inni weizdą, o co mi cohzdi węic, po co psiać poprawnie?

#75 mcduff

mcduff

~tard

• User
  • PipPipPipPipPip
  • 1201 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 21:53

W związku z tym, że prawie każda uwaga tutaj ma dużą szansę rozwinąć się we flejma, topic pozostaje standardowo zamknięty. Każda osoba, która będzie chciała (a co ważniejsze, rzeczywiście miała) coś sensownego do dodania, proszona jest o wyslanie mi na pw treści posta,jaki chciałaby tu umieścić i dopiero po mojej akceptacji, topik zostanie na chwilę otwartym celem opublikowania przez autora jego posta. Nie inaczej.